Rýchly asteroid sa dostáva k Slnku bližšie ako Merkúr

  • Marcel Škreka | 14 September 2021
    Slnečná sústava
Umelecká predstava novoobjaveného asteroidu (vpravo hore, tesne nad Merkúrom), ktorý prelietava iba 20 miliónov kilometrov od Slnka. Kredit: CTIO/NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva (Spaceengine)
Astronómovia používajúci 570-megapixelovú kameru Dark Energy Camera (DEC) našli doposiaľ najrýchlejšie sa pohybujúci asteroid, približujúci sa k Slnku iba na 20 miliónov kilometrov. Najvzdialenejší bod dráhy tohto kilometrového telesa leží za dráhou Venuše. Obežná doba asteroidu katalogizovaného ako 2021 PH27 trvá len 113 dní. V blízkosti Slnka sa zahrieva takmer na 500 °C, čo stačí napríklad na roztavenie olova.

Scott Sheppard z Carnegieho vedeckého inštitútu objavil asteroid v údajoch zozbieraných kamerou DEC umiestnenej na
4 - metrovom ďalekohľade Victora M. Blanca (Cerro Tololo, Čile) počas prebiehajúcej štúdie hmotných kôp galaxií.
Po tom, ako bol asteroid prvýkrát pozorovaný, David Tholen z University of Hawaii vypočítal jeho obežnú dráhu. Počas nasledujúcich dvoch dní vedci v Čile a Južnej Afrike prerušili už naplánovanú prácu, aby vykonali ďalšie pozorovania, ktoré potvrdili obežnú dráhu asteroidu.

"Hoci je pre astronómov pozorovací čas veľmi vzácny, medzinárodná povaha a láska k neznámemu spôsobujú, že astronómovia sú veľmi ochotní obetovať svoj vlastný výskum a pozorovania a pomáhať pri nových zaujímavých objavoch, ako je tento," povedal Sheppard.

2021 PH27 môže pochádzať z hlavného pásu asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. Svoju dnešnú dráhu nadobudol gravitačnými interakciami s vnútornými planétami. Jeho obežná dráha je však naklonená o 32 stupňov k rovníku Slnka, čo naznačuje, že by mohlo ísť o už neaktívnu kométu, ktorá po prechode okolo niektorej z terestrických planét skončila na novej obežnej dráhe.

Telesá prechádzajúce blízko Slnka zažívajú extrémne teploty a gravitačné pnutia, ktoré pravdepodobne spôsobujú rozpad krehkejších asteroidov. Ak je počet asteroidov na obežných dráhach podobných 2021 PH27 malý, mohlo by to znamenať, že väčšia časť blízkozemských asteroidov sú vlastne len „hromady balvanov“ no nie pevné telesá. Tieto poznatky by mohli zmeniť náš pohľad na telesá, ktoré sa potenciálne môžu zraziť so Zemou.

"Poznanie populácie asteroidov s dráhami ležiacimi vo vnútri obežnej dráhy Zeme je dôležité na dokončenie sčítania asteroidov v blízkosti Zeme," povedal Sheppard, "vrátane takých, ktoré sa môžu priblížiť k Zemi z dennej strany, a ktoré preto vo väčšine prehliadok nemožno ľahko objaviť, keďže pozorujú nočnú oblohu, ďaleko od Slnka.“


(zdroj:astronomynow.com)