Seizmické vlny prechádzajúce jadrom Marsu odhaľujú detaily srdca červenej planéty

  • Valentín Korinek | 31 Máj 2023
    Slnečná sústava
Podobne ako Zem, aj Mars sa skladá z rôznych vrstiev a to z kôry, plášťa a jadra.(Mark Garlick/Science Photo Library/Getty Images Plus)
Jadro Marsu je veľké asi ako náš Mesiac a je takmer dvakrát tak husté. Tento predpoklad máme z prvých pozorovaní marsotrasení a dopadov meteoritov na jeho povrch. Rázové vlny pri dopade meteoritu prešli až jadrom planéty a tieto dozvuky umožnili vedcom spresniť odhady veľkosti, hustoty a zloženia jadra.

Doteraz ešte nebola pozorovaná či detegovaná seizmická vlna prechádzajúca jadrom Marsu. Vďaka sonde InSight vedci čakali viac ako 900 dní na jedno z marsotrasení na opačnej strane od miesta pristátia sondy. Po detekcii dlho očakávanej seizmickej aktivity došlo aj k dopadu meteoritu.

Obe tieto udalosti boli zachytené pristávacím modulom NASA InSight, ktorý monitoroval seizmickú aktivitu na Marse štyri roky. Počas svojej 1480-dňovej misie zachytil pristávací modul viac ako 1000 marsotrasení a niekoľko dopadov meteoritov. V priebehu trvania svojej misie však zaevidoval len dva nárazy na odvrátenej strane planéty.

Pri analýze seizmických vĺn, ktoré prešli jadrom planéty pri oboch týchto udalostiach, vedci vypočítali, že polomer jadra Marsu má 1 780 až 1 810 kilometrov s hustotou asi 6 200 kilogramov na meter kubický. Tento polomer je o niečo menší, než sa pôvodne odhadovalo a je približne polovičný v porovnaní s kombinovanými vrstvami zemského jadra. Jadrá oboch planét tvoria asi tretinu ich priemeru.

Okrem toho vedci usúdili, že jadro Marsu je z väčšej časti zložené z tekutej zliatiny železa, pričom síra tvorí asi 15 percent jeho hmotnosti. Podiel vodíka, kyslíka a uhlíka spolu tvoria asi 5 percent. Zistenia sa v značnej miere zhodujú s niektorými predchádzajúcimi analýzami zloženia marťanských meteoritov.




(zdroj:www.sciencenews.org)

Galéria obrázkov k článku

Seizmometer InSight v tvare mušle - Seizmický experiment pre vnútornú štruktúru alebo SEIS zaznamenával seizmické vlny z otrasov a dopadov meteoritov na červenú planétu až do decembra 2022. (JPL-Caltech/NASA)