Slaná voda na Marse?

  • Valentín Korinek | 1 Jún 2020
    Slnečná sústava
Slaná tekutá voda by mohla na väčšine Marsu vydržať aj niekoľko hodín. (JPL-Caltech / NASA)
Podľa novej štúdie sa môže tekutá soľanka vyskytovať aj na povrchu Marsu, avšak podmienky pre život, ako ho poznáme, nie sú až také vyhovujúce (soľanka je roztok chloridu sodného z prírodných ložísk, z ktorého sa získava kuchynská soľ).

Nie je to priaznivá správa pre mikroorganizmy na Zemi, no výborná správa pre nové misie robotov na červenú planétu. Hrozba kontaminácie by tak mohla byť prakticky nulová.

Čistá tekutá voda v chladných podmienkach Marsu vydržať nemôže, avšak pokiaľ by sme zmiešali niektoré soli a vodu, problém by bol vyriešený.  Vozítka NASA - Curiosity a Phoenix objavili na marťanskej pôde soli známe ako chloristany (chloristan alebo perchlorát je pomenovanie pre soli odvodené od kyseliny chloristej) a vedci naznačili, že takéto soli môžu umožniť výskyt dočasných ložísk soľanky.

Okrem nejakých náznakov podpovrchovej aktivity nebola na Marse definitívne potvrdená žiadna slaná voda. Edgard Rivera-Valentín, planetárny vedec z Lunárneho a planetárneho inštitútu v Houstone, a jeho kolegovia uskutočnili počítačové simulácie, z ktorých zistili, že jeden druh soľanky môže zostať na povrchu planéty niekoľko centimetrov pod vodou až šesť po sebe nasledujúcich hodín na 40 percentách povrchu planéty, väčšinou v stredných až severných zemepisných šírkach. Tieto typy soľaniek sa nikdy nezohrejú pod teplotu  -48 ° C. Známa tolerančná teplota pre život je o 25 teplejšia teda -23° C .

Tieto informácie sú veľmi zaujímavé pre každého, kto plánuje misiu na Mars, pretože expedície do miest s potenciálom na tekutú vodu podliehajú prísnym ochranným protokolom, aby sa znížilo riziko kontaminácie Zemou. Ak sú marťanské soli skutočne tak nehostinné pre akékoľvek organizmy z našej planéty, môže to zmierniť obmedzenia budúceho prieskumu.



(zdroj:www.sciencenews.org)