Sonda Hayabusa priniesla na Zem vzorky z asteroidu Itokawa

  • Marcel Škreka | 19 November 2010
    Slnečná sústava
Japonskí vedci oznámili, že sonda Hayabusa vzorku hmoty z asteroidu Itokawa predsa len zozbierala. Sú to vôbec prvé vzorky z asteroidu, ktoré sa podarilo dopraviť až na Zem.

Zatiaľ boli skúmané len častice v jednom z dvoch puzdier, ktoré sa nachádzali v návratovej kapsule sondy Hayabusa.

Analýzy elektrónovým mikroskopom identifikovali približne 1500 čiastočiek, z ktorých má väčšina mimozemský pôvod. Sú to čiastočky olivínu a pyroxénu, teda materiálov nachádzajúcich sa v primitívnych meteoritoch. Ich chemické zloženie súhlasí s tým, aké zaznamenali prístroje sondy Hayabusa na povrchu Itokawy a odlišuje sa od hornín v oblasti štartu (južné Japonsko) a pristátia sondy (Woomera, Austrália).

spatula.jpg

Drobné prachové zrnká boli zo stien puzdra odobrané špeciálnou stierkou.

Väčšina čiastočiek je menších ako 10 mikrometrov a ich vyňatie z puzdra vyžaduje zložité techniky. Ďalšie skúmanie vzoriek bude musieť počkať do budúceho roka, lebo vedci vyvíjajú špeciálnu procedúru aby zabránili kontaminácii vzorky pri nasledujúcich fázach výskumu.

Vedci očakávajú, že v druhom puzdre bude viac materiálu kvôli jeho lepšej polohe na palube sondy. Nachádzalo sa totiž na tej strane sondy, ktorou sa dotkla povrchu asteroidu.

Pôvodne mala sonda nazbierať takmer 1 g materiálu. Nepodarilo sa však vystreliť projektil, ktorý mal rozvíriť prach na povrchu asteroidu a umožniť tak jeho vniknutie do zberných puzdier.(zdroj:www.astronomynow.com)