Starship zhorela pri pristávaní rovnako ako Columbia

  • Jana Plauchová | 15 Máj 2024
    Kozmonautika
Zostava v prvých fázach letu. Autor:jackyuan08
Tretí bezpilotný test letu najväčšej a najvýkonnejšej rakety všetkých čias, Superheavy Starship, v marci tohto roka opäť skončil haváriou oboch raketových stupňov. Dostali sa však oveľa ďalej než počas predchádzajúcich skúšok z 20. 2. 2023 a 18. 11. 2023.

Štart prebehol 14. marca 2024 v prvom termíne, hoci po takmer hodinu a pol trvajúcich odkladoch. Oba raketové stupne, SuperHeavy aj Starship, boli natankované súbežne krátko pred štartom a veľmi rýchlo: každú sekundu sa do zostavy prečerpali až dve tony pohonných hmôt. Celé tankovanie trvalo iba päťdesiat minút. V čase 14:25 odpočítavanie dobehlo k nule. Podobne ako pri predchádzajúcom pokuse, nabehlo všetkých 33 motorov Raptor, ktoré vyniesli zostavu k oblohe. Let sa dal sledovať v priamom prenose vo vysokom rozlíšení z kamier umiestnených priamo na rakete. Zábery z misie sa prenášali cez družice Starlink, ktoré sú takisto ako samotná raketa dielom spoločnosti SpaceX.

Vzostup prebiehal podľa plánu. V čase T+ 02:42 začali operácie na rozdelenie oboch stupňov, ktoré prebehlo o tri minúty neskôr. Takmer vyhorený spodný stupeň sa otočil do protismeru letu a prostredníctvom zážihu desiatich motorov Raptor vykonal brzdiaci zážih, aby sa mohol pokúsiť o nácvik pristávania nad morskou hladinou. Na konci tohto zážihu však let začali sprevádzať anomálie. Stupeň Superheay sa síce po skončení zážihu správne zorientoval pomocou korekčných trysiek do polohy na pristávanie, no v hustejších vrstvách atmosféry nebolo už udržiavanie orientácie pomocou kormidiel až také úspešné. Druhý pristávací zážih prebehol ešte horšie než prvý, z ôsmich motorov sa zapli iba tri, z ktorých dva ihneď vypadli. Vo výške 462 metrov nad morom stupeň vybuchol. Jeho záchrana však nebola v pláne, aj v prípade úplne úspešného letu mal dopadnúť do mora a potopiť sa.

Starship podľa plánu pokračovala po tzv. transatmosférickej dráhe (obežnej dráhe s perigeom v zemskej atmosfére, takže bez možnosti uzavrieť čo i len jeden oblet Zeme). Nad hranicou vesmíru loď spravila dva hlavné testy: prečerpávanie kvapalného kyslíka medzi vnútornými nádržami, čo má byť príprava na budúce dopĺňanie pohonných hmôt na obežnej dráhe, a otvorenie dverí jej nákladového priestoru. Prvý test dopadol dobre, pri druhom sa však nepodarilo nákladový priestor znova uzavrieť. Loď navyše príliš rýchlo rotovala a tak neprebehol ani plánovaný brzdiaci zážih. Starship tak vstúpila do atmosféry samovoľne, 46 minút po štarte.

Zostup bol dôležitou skúškou tepelného štítu Starship. Vôbec po prvý raz mohli diváci v priamom prenose cez kamery sledovať sformovanie a zosilnenie plazmy okolo kozmickej lode, ktorú vytvárajú zrážky telesa letiaceho obrovskou rýchlosťou s čiastočkami vzduchu. Loď si napriek chýbajúcim dlaždiciam tepelnej ochrany viedla pomerne dobre, no vo výške okolo 65 km sa s ňou prerušilo najprv obrazové a krátko na to aj telemetrické spojenie. Stalo sa to zhruba v rovnakej výške, v akej sa pred 21 rokmi prerušilo spojenie s raketoplánom Columbia. Obe kozmické lode sa rozpadli. Tentoraz však na palube nebola žiadna posádka a namiesto na pevninu, kde mohli ohroziť ľudí, dopadli zvyšky Starship do Indického oceánu. Stalo sa tak viac než hodinu po štarte.

Presné príčiny problémov a zlyhaní určí vyšetrovacia komisia. SpaceX však získala z tejto misie množstvo skúseností, ktoré poslúžia pri príprave ďalších letov tejto zostavy. 20. marca spoločnosť oznámila, že ďalší štart chystá už na začiatok mája, no bude to závisieť od toho, ako rýchlo získa pozmenenú licenciu na štart.

Galéria obrázkov k článku

Diváci sledujú tretí štart Superheavy Starship.Autor:jackyuan08