Trpasličie galaxie na nesprávnom mieste?

  • Valentín Korinek | 9 August 2022
    Galaxie a hlboký vesmír
Niekoľko novoobjavených satelitných galaxií okolo hostiteľskej galaxie M81 (na obrázku) sa nevysvetliteľne zhlukuje na jednej strane. Pravidelné rozmiestnenie trpasličích galaxií, ako sme ho doteraz teoreticky predpokladali, tak nie je na mieste. (NASA, ESA a tím Hubble Heritage Team/STScI/AURA)
Zdá sa, že slabé trpasličie galaxie v neďalekej skupine galaxií sa neriadia teóriami astrofyzikov. Namiesto toho, aby boli rovnomerne rozptýlené okolo najhmotnejšej galaxie skupiny M81, čo môžeme napríklad vidieť aj pri našej Galaxii - Mliečnej ceste, títo najnovší trpaslíci sa zhlukujú len v jednej oblasti a astronómovia nevedia prečo.

Astronómovia použili teleskop Subaru na Havaji na hľadanie slabých zhlukov hviezd, ktoré naznačujú, že ide o trpasličie galaxie v okolí galaxie M81. Táto galaxia, podobná Mliečnej dráhe, je najvýznamnejším členom relatívne blízkej skupiny galaxií, všetky sú od Zeme vzdialené asi 12 miliónov svetelných rokov. Astronómovia pozorovaním našli jednu jednoznačnú trpasličiu galaxiu a šesť možných slabších.

Počítačové simulácie vývoja galaxií naznačujú, že najväčšie galaxie majú veľa slabých malých galaxií rovnomerne roztrúsených po vonkajšej časti galaktického hala (difúzny oblak plynu) dominantnej galaxie. Pozorovania v našej skupine galaxií to potvrdzujú: Desiatky trpasličích galaxií, o ktorých je známe, že obiehajú na okrajoch Galaxie - Mliečnej cesty, sú rozmiestnené rovnomerne po celej galaxii, rovnako ako väčšina trpasličích galaxií v okolí nášho najbližšieho veľkého suseda, galaxie M31 v súhvezdí Andromeda.

No v skupine M81 sa zdá, že sedem z novo identifikovaných zhlukov hviezd obklopuje menšieho člena tejto skupiny, galaxiu NGC 3077, ktorá má asi len jednu desatinu hmotnosti obrovskej M81. Prečo je tomu tak, musia astronómovia zistiť hľadaním podobných situácií v iných skupinách. To, že nejaké trpasličie galaxie sa zhlukujú okolo desaťkrát ľahšej galaxie, ako je tá dominantná, je pre vedcov obrovským otáznikom.

(zdroj:www.sciencenews.org)

Galéria obrázkov k článku

Zdá sa, že väčšina známych satelitných galaxií (zakrúžkovaných červenou farbou) v skupine galaxií M81, spolu so siedmimi novoobjavenými kandidátmi (žltá), sa zhlukujú na jednej strane galaxie M81 (zobrazená v strede). (Sloan Digital Sky Survey)