Úplné zatmenie Mesiaca 28. septembra 2015

  • Tomáš Dobrovodský | 21 September 2015
    Praktická astronómia
V pondelok 28. septembra 2015 v skorých ranných hodinách budeme môcť z podstatnej časti Európy, a teda aj z nášho územia, pozorovať takmer celý priebeh úplného zatmenia Mesiaca. Až do 27. júla 2018 podobný úkaz úplného zatmenia nášho najbližšieho vesmírneho suseda od nás neuvidíme.

Veľkou nádejou je preto zvyčajne prajné počasie začínajúcej jesene, ktoré veríme, že nám zostane naklonené a bude mať rozhodujúci podiel na úspešnom odpozorovaní celého úkazu. Drobným spestrením pozorovania je aj skutočnosť, že Mesiac sa bude v čase úkazu nachádzať na svojej dráhe okolo Zeme v prízemí. V dôsledku tejto zhody okolností budeme v túto noc pozorovať aj opticky najväčší spln v roku 2015. Rozdiel vo veľkosti mesačného kotúča bude však nepatrný a s veľkou pravdepodobnosťou si ho všimne len skúsený pozorovateľ.

Podstatná časť úkazu prebehne v juhozápadnom až západnom smere a Mesiac sa nám bude na oblohe premietať do súhvezdia Ryby. Mesiac vstúpi do polotieňa o 02:12 h LSEČ, táto fáza zatmenia však nebude vizuálne pozorovateľná. Zemský tieň sa mesačného kotúča dotkne o 03:07 h LSEČ, kedy začne priebeh fázy čiastočného zatmenia. Tá potrvá až do 04:11 h LSEČ. Od tohto času sa na vyše hodinu celý mesačný kotúč naplno ponorí do zemského tieňa s okamihom maxima o 04:47 h LSEČ. Od 05:23 h LSEČ bude prebiehať opäť fáza čiastočného zatmenia, počas ktorej bude zemský tieň na mesačnom disku očividne ustupovať. Vizuálne zaujímavá časť pozorovania sa skončí so záverom fázy čiastočného zatmenia pred východom Slnka o 06:27 h LSEČ.  

eclipse_15.jpg
Zdroj: Slovenský zväz astronómov

V pokročilejšej fáze úkazu obloha výraznejšie potemnie, počas úplného zatmenia nadobudne kotúč Mesiaca výrazne červenkastý nádych. Vysoko nad hlavou uvidíme, podobne ako pri bezmesačnej noci, Mliečnu cestu. Východ ozdobia aj voľným okom pozorovateľné planéty - Venuša, Jupiter a Mars.

zatm_moon.jpg

Pohľad juhozápadným smerom v čase úplného zatmenia.

zatm_moon_2.jpg