V medzihviezdnom oblaku prší

  • Marcel Škreka | 23 Október 2012
    Stelárna astronómia
Časť medzihviezdneho mraku v súhvezdí Býk, v ktorom najjasnejšia oblasť L1544 je viditeľná vľavo dole. Je to k nám najbližšia oblasť, v ktorej prebieha tvorba hviezd, vzdialená približne 450 ly. Snímka zaberá oblasť 1x2` (oblúkové minúty). Kredit: ESA/Herschel/SPIRE
Vesmírny ďalekohľad Herschel skúmal medzihviezdny plynoprachový mrak v procese gravitačnej kontrakcie na budúcu mladú hviezdu. Ďalekohľad zistil, že v mraku je také množstvo vody, ktoré by zaplnilo pozemské oceány viac ako 2000 krát.
 
Hviezdy sa rodia v chladných a hustejších častiach rozsiahlych mrakov plynu a prachu - globulách, ktoré obsahujú dostatok materiálu aj na vytvorenie planetárnej sústavy, akou je naša. 

V minulosti bola voda mimo slnečnej sústavy objavená blízko oblastí aktívnej hviezdotvorby v podobe pary alebo námrazy na prachových zrnkách.

Herschelom skúmaná oblasť označená ako Lynds 1544 sa nachádza v súhvezdí Býk. Je prvou, v ktorej bola nájdená voda krátko pred začiatkom tvorby hviezd.

Pôsobením vysoko energetických kozmických lúčov sa z prachových zrniečok odparuje námraza. Množstvo takto vzniknutej pary zodpovedá viac ako 2000 násobku vody nachádzajúcej sa v pozemských oceánoch. Vedci odhadujú, že ľadu pokrývajúceho prachové zrnká je ešte 1500 krát viac ako pary.

Pozorovania taktiež odhalili, že vodná para prúdi smerom k centru mraku, miestu vzniku budúcej hviezdy. Proces gravitačného kolapsu už teda začal. Mrak obsahuje dostatok hmoty na vytvorenie hviezdy podobnej Slnku.

Časť vody v oblasti L1544 sa stane súčasťou budúcej hviezdy, no zvyšok bude prítomný v protoplanetárnom disku a neskôr aj planétach, ktoré sa z neho sformujú.

Vďaka ďalekohľadu Herschel môžeme vystopovať pohyb molekúl vody v medzihviezdnom mraku cez proces formovania hviezd až k planéte, akou je naša Zem. Na Zemi je práve voda základnou zložkou živých organizmov.



(zdroj:www.esa.int)