Voda na Mesiaci

  • Valentín Korinek | 8 November 2020
    Slnečná sústava
Mesiac. (Image: © World Perspectives/Getty Images)
Kozmické sondy zaznamenali dôkazy o vodnom ľade v trvalo zatienených kráteroch na mesačných póloch, ako aj náznaky molekúl vody na povrchu osvetlenom Slnkom. Pozorovanie vody v oblastiach presvetlených slnečným žiarením sa však spoliehalo na detekciu infračerveného svetla s vlnovou dĺžkou, ktorú by mohli emitovať aj ďalšie hydroxylové zlúčeniny, ktoré obsahujú vodík a kyslík.Predchádzajúce pozorovania Mesiaca naznačovali, že na povrchu môže byť voda. Nové pozorovania z ďalekohľadu *SOFIA tieto pozorovania podporujú. (openingworld / iStock / Getty Images Plus)

Stratosférické observatórium pre IR (infračervenú) astronómiu *(SOFIA) zaznamenalo infračervený signál jedinečný pre vodu blízko južného pólu Mesiaca. Je to prvá jednoznačná detekcia molekulárnej vody na slnkom ožiarenom Mesiaci. Ukazuje to, že voda sa nenachádza iba v trvalo zatienených oblastiach, ale že na Mesiaci existujú aj ďalšie miesta, v ktorých by sme ju mohli nájsť.

SOFIA počas letu v auguste 2018 detegoval infračervené svetlo s vlnovou dĺžkou 6 mikrometrov vyžarujúce z oblasti blízko južného mesačného krátera Clavius. Táto vlnová dĺžka svetla je generovaná vibráciami molekúl vody ohrievanej slnečným žiarením, ale nie inými zlúčeninami obsahujúcimi hydroxylovú skupinu, ktorá sa skladá z atómu kyslíka viazaného na atóm vodíka.

Na základe jasu pozorovaného infračerveného svetla vypočítali vedci koncentráciu vody okolo 100 až 400 častíc na milión okolo Claviusovho krátera. Ide zhruba o pomer pol litra vody v jednej tone mesačnej pôdy. Táto koncentrácia bola presne taká, akú vedci očakávali  na základe minulých pozorovaní.

Tieto molekuly vody nie sú zmrznuté v ľade, ako voda v trvalo zatienených oblastiach Mesiaca. Nie je ani tekutá. nie sú tam žiadne mláky ani kaluže. Namiesto toho sa predpokladá, že sú molekuly vody viazané vo vnútri nejakého iného materiálu na mesačnom povrchu.

Voda na Slnkom zaliatej strane Mesiaca môže byť chránená, obalená v skle vzniknutom pri nárazoch mikrometeoritov alebo vtlačená medzi zrná pôdy, ktoré tieto molekuly vody chránia pred slnečným žiarením. Voda by teda mohla vzniknúť na Mesiaci z vodíkových iónov, ktoré sú súčasťou nepretržitého vonkajšieho prúdenia nabitých častíc zo Slnka, reagujúcich s kyslíkom na povrchu, alebo ak je voda uložená v nárazovom skle, mohla byť dodaná na Mesiac mikrometeoritmi.


-----------------------------------
*Stratosférické observatórium pre infračervenú astronómiu (SOFIA) je 2,7 metrový ďalekohľad (s účinnou clonou 2,5 m), ktorý je na palube lietadla Boeing 747SP. Je nástupcom menšieho Kuiperovho leteckého observatória (KAO), ktoré prevádzkovala NASA.

sofia.jpg

(NASA/DLR/USRA/DSI)(zdroj:www.sciencenews.org)