Vrtuľník Ingenuity uskutočnil historicky prvý let na červenej planéte

  • Marcel Škreka | 30 Apríl 2021
    Kozmonautika
Kamera na palube vrtuľníka Ingenuity sníma obraz svojho tieňa na povrchu Marsu. Malý vrtuľník vystúpil pri úvodnom skúšobnom lete do výšky 3 metre. Obrázok: NASA / JPL-Caltech
Marťanský vrtuľník Ingenuity (vynaliezavosť) uskutočnil 19. apríla prvý vzlet a pristátie v atmosfére iného sveta. Skúšobný let trvajúci len 40 sekúnd je ekvivalentom prvého letu bratov Wrightovcov.

Po prekonaní malého problému s načasovaním v letovom softvéri vrtuľníka inžinieri v JPL úzkostlivo očakávali ako dopadol prvý let Ingenuity. Na dáta si totiž museli počkať ešte tri hodiny, kým nad kráterom Jezero preletela sonda Mars Reconnaissance Orbiter, ktorá preposlala telemetrické údaje na Zem.

Keď tieto údaje prišli, „pilot“ Håvard Grip potvrdil že došlo k roztočeniu vrtúľ, vzletu, stúpaniu, vznášaniu sa, klesaniu, pristátiu a vypnutiu rotora. Údaje výškomeru potvrdzujú, že Ingenuity vykonal prvý motorový let na inej planéte.

Krátke video natočené kamerou na palube roveru Perseverance zobrazilo, ako sa malý vrtuľník vzniesol, vznášal sa a klesal. Čiernobiely obrázok zhotovený z vrtuľníka ukázal jeho tieň na prašnom povrchu Marsu.

K misii Perseverance bol vrtuľník Ingenuity pridaný iba na overenie uskutočniteľnosti letu v ultrariedkej atmosfére Marsu. Na ďalšie dva týždne sú naplánované ďalšie štyri testovacie lety, každý ambicióznejší ako ten predchádzajúci. Ak pôjde všetko dobre, vrtuľník prudko stúpne na 10 metrov alebo viac a bude sa pohybovať niekoľko stoviek metrov od východiskového bodu.

Inžinieri chcú z vrtuľníka dostať maximum: letieť proti vetru, vyskúšať akú dokáže vyvinúť maximálnu rýchlosť, proste ho dostať na jeho limity. Všetky tieto informácie sú mimoriadne dôležité.


(zdroj:astronomynow.com)