Všetky oči a uši sa v tomto období upierajú k Marsu. Rover nesúci meno Perseverance by mal pristáť na Marse 18.2.2021. Pristátie bude zaznamenané na komplexnom videu (zvuk, obraz). Rover Perseverance uzavrie príletové misie k Marsu aj od iných vesmírnych agentúr. Vytrvalosť predišla sonda Hope, čo je prvá medziplanetárna misia zo Spojených arabských emirátov a ktorá úspešne vstúpila na obežnú dráhu Marsu 9. februára. Hneď po nej to bola Tianwen-1, prvá čínska misia na Mars, ktorá priletela 10. februára a v máji by mala zosadiť rover na povrch Marsu.
Sledujte živé vysielanie agentúry NASA z pristátia Vytrvalosti na tomto odkaze od 20:15 SEČ.
NASA bude vysielať pristátie Perseverance na YouTube
18.2.2021 od 14:15 EST (východný štandardný čas UTC - 5hod) teda u nás na Slovensku o 20:15 SEČ. Skutočný okamih pristátia sa očakáva približne o 15:55 EST teda 21:55 SEČ. Perseverance je navrhnutá na preskúmanie starovekej delty rieky nazývanej kráter Lake, hľadanie stôp starodávneho života a zbieranie hornín pre budúcu misiu na návrat na Zem.
Rover použije pristávací systém, ktorý vyskúšal už jeho predchodca Curiosity, skúmajúci Mars od roku 2012. V prvej fáze pristátia na povrch bude Perseverance zaznamenávať vlastné pristátie pomocou kamier a mikrofónu.
Keď SkyCrane (plošina s raketovým pohonom) dostane rover cez atmosféru Marsu, tri kamery budú sledovať padák, ktorý bude naprogramovaným príkazom spomaľovať až na podzvukovú rýchlosť. Keď SkyCrane spustí rover na zem, štvrtá kamera na plošine zaznamená zostup roveru. Ďalšia kamera na roveri sa bude pozerať späť na plošinu a šiesta kamera na zem.
Perseverance použije pristávací systém „skycrane“, ktorého priekopníkom bola Curiosity. Pristátie spočíva v zavesení rovera na plávajúcej plošine na lanách s tým, že po dopade sa rover dotkne povrchu Marsu vlastnými kolesami. (JPL-Caltech / NASA)
Cieľom je zhotoviť video, na ktorom bude celý priebeh pristávania. A pretože bude trvať viac ako 11 minút, kým sa signál dostane z Marsu na Zem, kamery nebudú streamovať pristávanie v reálnom čase. Po pristátí Perseverance sa inžinieri zamerajú na zaistenie toho, aby bol rover schopný zhromažďovať vedecké údaje, takže videá s pristátím nebudú medzi prvými odoslanými dátami. Očakáva sa však, že tieto dáta by mohli prísť na Zem štyri dni po pristátí, a to 22. februára.
Perseverance bude niesť aj mikrofóny na zaznamenávanie vôbec prvého zvuku pristátia na Marse a o okolitých zvukoch ani nehovoriac. Na rozdiel od pristávacích kamier budú mikrofóny pracovať aj po pristátí. Tento rover nám teda bude umožňovať počuť zvuky nielen raketovej plošiny, či kolies samotného rovera pri jeho pohybe, ale snáď aj okolité zvuky terénu ako napríklad fúkanie vetra.
Vedci sa pýtajú sami seba. Budeme počuť prachových diablov? Zachytí rover aj zvuky skál valiacich sa z kopca? Nevieme, na aké zvuky narazí, a preto je to jedna z najviac očakávaných misií tohto desaťročia.
Pozrite aj článok :
Čínska Tianwen-1 sa spolu s Hope pripája k večierku na Marse
(zdroj:www.sciencenews.org)