Vzorky zo sondy Hayabusa2 bezpečne doma

  • Valentín Korinek | 9 December 2020
    Slnečná sústava
Hayabusa 2. (JAXA)
Po bezpečnom pristátí na Zemi je kapsula so vzorkami z Ryugu v Japonsku. Vedcom sa po prvýkrát naskytne príležitosť skúmať reálne vzorky priamo z asteroidu, ktoré sú tak staré, že môžu obsahovať stopy o tom, ako sa formovala naša slnečná sústava a ako sa voda dostala na Zem.


Kapsula so vzorkami z asteroidu Ryugu dorazila po svojom dopade v južnej Austrálii do Japonska 7. decembra. Vedci budú môcť konečne odmerať množstvo, ktoré sonda odobrala. Cieľom japonskej misie Hayabusa 2 bolo zhromaždiť najmenej 100 miligramov povrchového aj podpovrchového materiálu a poslať ho späť na Zem, čo sa aj podarilo.



Kapsula sondy Hayabusa2. Miesto dopadu v južnej Austrálii krátko pred úsvitom 6. decembra. (JAXA)





Snímky z miesta dopadu kapsule. (JAXA)

Ryugu je asteroid bohatý na uhlík s textúrou instantnej kávy (o ktorom sa môžete dočítať v tomto článku). Planetárni vedci sa domnievajú, že obsahuje niektoré z prvých pevných látok, ktoré sa vytvorili v slnečnej sústave, čo z nej robí časovú kapsulu histórie slnečnej sústavy.


Hayabusa2 skúmala Ryugu od júna 2018 do novembra 2019 a vzala dve vzorky asteroidu. Jedna z nich pochádza z vnútra umelo vytvoreného kráteru s priemerom cca 2 m. Hajabusa2 vypustila Small Carry-on Impactor (SCI), kinetickú nárazovú hlavicu pozostávajúcu z výbušného 4,5 kg detonátoru a medeného 2,5 kg projektilu. Po tom, ako bola sonda v bezpečnej vzdialenosti, detonátor vypálil na povrch asteroidu projektil zo vzdialenosti cca 500m. Hajabusa2 sa na miesto kráteru pre odber vzorky vrátila až po usadení prachu, po dvoch týždňoch.


K samotnému návratu došlo po tom, čo samotná sonda ostala na obežnej dráhe a 4. decembra vypustila návratovú kapsulu so vzorkou približne 220 000 kilometrov nad zemským povrchom. Kapsula tak pri svojom prechode atmosférou vytvorila žiarivú ohnivú guľu.


Stopa kapsule pri prechode atmosférou. Vďaka tepelnému štítu sa nerozpadla.
(JAXA )


Hayabusa2 je druhou misiou zameranou na úspešné vrátenie vzorky asteroidu na Zem. Prvá misia Hayabusa navštívila kamenný asteroid Itokawa a na Zem sa vrátila v roku 2010. Inžinierske a logistické problémy spôsobili, že jej návrat bol o roky neskôr, ako sa plánovalo. Priniesla len 1 534 zŕn materiálu zo spomínaného asteroidu.


Zdá sa však, že pri misii Hayabusa2 išlo všetko podľa plánu. Samotná sonda má stále dosť paliva na to, aby navštívila ďalší asteroid s označením 1998 KY26, ktorý je menší a otáča sa rýchlejšie ako Ryugu. Bude študovať, ako sa také asteroidy mohli vytvoriť, ako sa držia spolu a čo by sa mohlo stať, keby sa niektorý z nich zrazil so Zemou. Sonda sa k uvedenému asteroidu dostane v júli 2031, no tu už nebude brať žiadne vzorky. Pôjde len o diaľkový prieskum.


Tak na záver len veľa šťastia v ďalšej misii Hayabusa2.




(zdroj:www.sciencenews.org)