Záblesky v atmosfére Venuše môžu byť meteory, nie blesky

  • Valentín Korinek | 27 September 2023
    Slnečná sústava
Štúdia naznačuje, že záhadné svetelné explózie v atmosfére Venuše môžu byť horiace meteoroidy. (Kevin M. Gill/DARTS/ISAS/JAXA)
V atmosfére Venuše dochádza niekedy k zábleskom v jej  horných vrstvách. Predchádzajúce analýzy naznačili, že tieto záblesky by mohli byť blesky. Nová štúdia však naznačuje, že väčšina týchto zábleskov môžu byť krátke, no silné záblesky meteorov.

S nadchádzajúcimi misiami plánovanými pre Venušu sa astronómovia tomuto úkazu chcú venovať oveľa podrobnejšie. Ak sú záblesky bleskami, takýto elektrický jav by mohol predstavovať riziko pre budúce sondy klesajúce cez atmosféru Venuše alebo pre balóny, ktoré by mohli dlhodobo skúmať rôzne vrstvy oblakov. Malé meteory, ktoré zhoria v atmosfére, by však nepredstavovali tak veľké nebezpečenstvo.

Predchádzajúce pristávacie moduly na Venuši často detegovali elektromagnetickú statickú elektrinu podobnú typu zachytenej na rádiovej frekvencii AM, spôsobenú bleskom počas búrok na Zemi. Orbitery a pozemské teleskopy zaznamenali krátke jasné záblesky v atmosfére.

Avšak statické a optické záblesky neboli nikdy detegované súčasne a teda nie je jasné, či je na Venuši vôbec potenciál aby sa vytvoril blesk, keďže o dynamike jej atmosféry ešte toho veľa nevieme.

Vedci z Arizonskej univerzity uvažovali nad tým, či by sa meteory nemohli na Venuši maskovať ako blesk. Vznikli tak dve skupiny, ktoré sa zapojili do počítania zábleskov. Jeden s teleskopom na arizonskej hore Bigelow a druhý s prístrojmi na palube japonskej orbitálnej sondy *Akatsuki. A vzhľadom na údaje existuje pravdepodobne 10 000 až 100 000 týchto zábleskov každý rok.

Môže sa zdať, že zábleskov, ktoré spôsobujú meteory je priveľa, no Venuša je predsa len o niečo menší kozmický cieľ ako Zem. Meteory tam však budú podstatne jasnejšie a teda výraznejšie, pretože sa pohybujú v priemere rýchlejšie. Meteoroidy prechádzajú atmosférou Venuše rýchlosťou asi 25 kilometrov za sekundu, v porovnaní s 20,3 kilometrami za sekundu pre meteoroidy vstupujúce do zemskej atmosféry. Čiastočne je to preto, že Venuša sa pohybuje okolo Slnka rýchlejšie ako Zem.

Celkovo tieto a ďalšie poznatky viedli vedcov k záveru, že meteorov by mohol byť dostatočný počet na to, aby predstavovali väčšinu, ak nie všetky záblesky, ktoré v atmosfére Venuše vznikajú.

Budúce pozorovania, ktoré súčasne merajú záblesky a elektromagnetickú statickú energiu na Venuši, by mohli pomôcť vyriešiť záhadu. Zostávajú však ďalšie. Napríklad nie je známe, či na Venuši môže dôjsť k vzniku nejakej formy blesku alebo iného typu elektrického výboja v atmosfére bohatej na oxid uhličitý, ktorý nie je sprevádzaný zábleskom. Tak alebo onak aj takáto forma môže  stále predstavovať riziko pre sondy.

 

*Akacuki alebo Planet-C je kozmická sonda určená na prieskum Venuše. Postavila a prevádzkuje ju organizácia JAXA, Institute of Space and Astronautical Science (ISAS), Sagamihara (Japonsko). Kvôli zlyhaniu prvého pokusu o brzdiaci manéver sa sonda dostala na orbitu Venuše až koncom roku 2015, o päť rokov neskôr oproti plánu.


(zdroj:www.sciencenews.org)