Vedci rozlúštili hádanku záhadných vesmírnych objektov nazývaných žlté gule. Tieto škvrny označujú miesto zrodu mnohých druhov hviezd so širokou škálou hmotností a nie jednotlivé supermasívne hviezdy, ako sa doposiaľ myslelo.
Hviezdy v týchto zhlukoch sú pomerne mladé, majú približne 100 000 rokov. Staršie hviezdy, ako napríklad hviezdy formujúce sa v hmlovine Orión, sú staré asi 3 milióny rokov. Slnko so svojím stredným vekom má 4,6 miliárd rokov.
Vedci, študenti a iní dobrovoľníci so vzťahom k astronómii v rámci projektu Mliečna cesta najskôr objekty identifikovali pri prehľadávaní snímok galaxie získaných pomocou Spitzerovho vesmírneho ďalekohľadu. Dnes už neexistujúce observatórium snímalo vesmír v infračervenom svetle, čo umožnilo astronómom preskúmať, čo sa deje v týchto chladných prostrediach pred tým, ako sa hviezdy skutočne zrodia.
Na snímkach sa hľadali veľmi mladé hviezdy, o ktorých sa predpokladalo, že sú najmenej desaťkrát hmotnejšie ako Slnko. Po roku alebo dvoch od spustenia projektu začali vedci označovať určité objekty značkou yellowballs (žlté loptičky), pretože na obrázkoch v nepravých farbách tak aj vyzerali. V rokoch 2010 až 2015 našli dobrovoľníci 928 týchto objektov.
Vedci si spočiatku mysleli, že tieto „guľky“ predstavujú plynové bubliny v ranom štádiu. Keďže však boli žlté gule náhodným objavom, vedeli, že ich pravdepodobne nenašli dosť na to, aby boli objekty identifikovateľné na sto percent. V roku 2016 sa znova do projektu zapojili dobrovoľníci, aby hľadali ďalšie takéto oblasti. Do nasledujúceho roku ich bolo nájdených viac ako 6 000.
Astronómovia porovnali asi 500 týchto guličiek s existujúcimi katalógmi hviezdokôp a iných štruktúr, aby sa pokúsili zistiť o čo vlastne ide. Odpoveď je, že ide o malé hviezdne zoskupenia.
Detailnejšie informácie o fyzikálnych vlastnostiach by sme mohli získať pomocou nových ďalekohľadov, ako je napríklad aj plánovaný vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba, ktorý by mal byť na obežnej dráhe v roku 2021/2022.
(zdroj:www.sciencenews.org)