Projekt GLOBE at Night je jednoducho povedané pozorovanie a následné vyhodnotenie určitej časti nočnej oblohy, ktorého cieľom je podrobnejšie zmapovanie miery svetelného znečistenia na Zemi. Zapojiť sa môže ktorýkoľvek obyvateľ planéty Zem, stačí ak si v určenom čase nájde chvíľu na pohľad na nočnú oblohu. V súčasnosti prebieha už 8. ročník tejto pozorovacej kampane. Viac informácií o možnosti pridať sa nájdete v nasledujúcich riadkoch.
O projekte GLOBE at Night sme na našich stránkach písali už v minulosti. Po úspešnom minulom ročníku, kedy organizátori zaznamenali takmer 17 tisíc pozorovaní z 92 krajín sveta, pokračuje seriál aj v roku 2013. Partnerom GLOBE at Night je aj naša krajina.
GLOBE at Night je celosvetovo realizovaný projekt slúžiaci na ochranu tmavej nočnej oblohy a ktorý je spojený s podporou jej pozorovania. Jeho hlavným cieľom je zmapovanie svetelného znečistenia v celoplanetárnom rozmere a v neposlednom rade je to snaha ponúknuť ľuďom príležitosť pozrieť sa občas na hviezdnu oblohu. Podporili ju viaceré renomované organizácie ako napríklad Národné observatóriá pre optickú astronómiu (NOAO) alebo Národná vedecká nadácia (NSF) v USA.
Kampaň je teda určená pre každého, kto si chce nájsť chvíľu času a bez nárokov na akúkoľvek techniku ho venovať pohľadu na nočnú oblohu. Pozorovania je možné uskutočniť v piatich nasledovných obdobiach:
03. – 12. január (Orión)
31. – 09. január - február (Orión)
03. – 12. marec (Orión, Lev)
31. – 09. marec - apríl (Lev)
29. – 08. apríl - máj (Lev)
Zapojiť sa znamená nájsť približne hodinu po západe Slnka na oblohe súhvezdie Orión (prípadne Lev) a pokúsiť sa odhadnúť jeho jasnosť. Svoje pozorovanie je treba zdokumentovať vyplnením jednoduchého formulára (v slovenčine) a ten odoslať do databázy projektu. Celý proces je jednoduchý a je k nemu pripravený aj podrobný návod, takže ho bez problémov zvládnu aj menej skúsení pozorovatelia.
Aj Vaše pozorovanie môže prispieť k monitoringu svetelného znečistenia. Po odoslaní môžete svoje pozorovania porovnať s tisíckami ďalších z celého sveta. Porovnaním pozorovaní z centra mesta a jeho okraja, či vidieku sa každý môže sám presvedčiť o úrovni svetelného znečistenia v týchto miestach.
Počas uplynulých ročníkov sa do projektu GLOBE at Night so svojimi desiatkami tisícov meraní zapojili ľudia z viac ako 115 krajín sveta a každým rokom pribúdajú nové krajíiny. GLOBE at Night sa tak stalo jednou z najúspešnejších osvetových kampaní o svetelnom znečistení na svete.
Všetko podstatné nájdete na
stránkach projektu. Novinkou je sprievodca pozorovaním pre učiteľov a tiež rodinný sprievodca pozorovaním, ktorý priblíži meranie aj vašim deťom. Oba materiály sú dostupné v
slovenčine. Samotný formulár odosielania dát, spolu s návodom ako na to, nájdete tiež v našom
rodnom jazyku.
Viac informácii s mapkami dôležitých častí oblohy a podrobným návodom ako pozorovania odoslať nájdete na slovenských
stránkach projektu.
Nezostáva len dodať: jasnú oblohu, priatelia!

(zdroj:globeatnight.svetelneznecistenie.sk)