Zatmenie Mesiaca 10. decembra 2011

  • Tomáš Dobrovodský | 30 November 2011
    Praktická astronómia
Priebeh časti zatmenia Mesiaca (Foto: Pavol Rapavý)
V sobotu 10. decembra 2011 nastane opäť zatmenie Mesiaca. Z nášho územia budeme však môcť pozorovať len menšiu časť celého úkazu a to krátku fázu úplného a potom celú záverečnú fázu čiastočného zatmenia.

Ak by sme chceli pozorovať ako sa Mesiac začne ponárať do zemského tieňa, museli by sme sa vybrať smerom na východ z nášho územia. Mesiac, nachádzajúci sa na oblohe v súhvezdí Býk, vyjde u nás v tento deň totiž až o 15:46 h SEČ. V tej dobe bude zatmenie už vo svojej druhej polovici. Krátko po jeho východe bude možné ešte za súmraku, tesne nad ideálnym horizontom pozorovať koniec úplnej fázy. Reálnejší na pozorovanie bude však až výstup Mesiaca spoza zemského tieňa v záverečnej tretine úkazu.

Ten skončí, keď bude Mesiac síce len 12° nad horizontom, no vzhľadom na fakt, že na budúci rok si z nášho územia žiadne z mesačných zatmení nevychutnáme, je aj toto dobrá príležitosť pre fotografický objektív alebo len obyčajné vizuálne pozorovanie. Veľa bude samozrejme záležať od priazne počasia a keďže je december na podstatnej časti nášho územia mesiac so štatisticky najväčším výskytom oblačnosti,  treba asi aj nemalú dávku šťastia.

zatmenie_t.png

Súhrn najdôležitejších údajov nájdete v tabuľke. Časy označené * označujú udalosti, ktoré u nás nie je možné pozorovať. Všetky časy uvedené v článku sú počítané pre zemepisnú polohu Žiaru nad Hronom a na ostatnom území Slovenska môžu byť rozdielne.

Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella organizuje v tento deň verejné pozorovanie, ktoré sa uskutoční v sobotu 10. decembra 2011 v čase od 15:45 do 18:00 h SEČ. Pozorovanie sa uskutoční len v prípade priaznivého počasia a celý priebeh úkazu bude sprevádzaný sprievodným slovom nášho odborného pracovníka.

zatmenie_12_10.png

Mesiac nízko nad východným obzorom 10. decembra 2011 o 16:50 SEČ (Stellarium).