Zatmenie Mesiaca 15. júna 2011

  • Tomáš Dobrovodský | 25 Máj 2011
    Praktická astronómia
Priebeh časti zatmenia Mesiaca (Foto: Pavol Rapavý)
esačné zatmenia bývajú vďačným cieľom pohľadov a fotografických objektívov nielen astronómov, ale aj ľudí, ktorí pravidelne svoj zrak k oblohe nepútajú. Zvlášť ak nastanú v prvej polovici noci, dokážu aspoň na chvíľu vstúpiť do nášho pravidelného večerného programu a z oblohy nad našimi hlavami urobiť jeho hlavný bod.

V polovici júna, presnejšie v stredu 15. júna 2011 nás vo večerných hodinách čaká na oblohe opäť jedno z mimoriadne fotogenických divadiel v podobe úplného zatmenia Mesiaca. Ak nás nesklame počasie, treba si urobiť čas na jeho pozorovanie, bude totiž zaujímavé hneď z niekoľkých dôvodov.

Prvým je jeho dĺžka. Mesiac bude prechádzať v blízkosti stredu zemského tieňa a dĺžka úplnej fázy zatmenia tak bude približne 101 minút.

Ďalším je fakt, že úkaz nastane pár dní pred letným slnovratom. Mesiac bude teda veľmi nízko nad obzorom, v čase maximálnej fázy zatmenia u nás len niečo vyše 10° nad južným obzorom. Naskytá sa tak možnosť na pekné zábery či už s atraktívnym pozadím v neďalekom súhvezdí Strelca, Mliečnou cestou alebo popredím v podobe historickej pamiatky či zaujímavého krajinného reliéfu.

Priebeh úkazu nebudeme môcť síce pozorovať z nášho územia v celej dĺžke, Mesiac vyjde už vo fáze čiastočného zatmenia o 20:39 h LSEČ. Úplnú fázu zatmenia však celú uvidíme. Bude to aj posledná príležitosť na dlhšie obdobie. Najbližšie celé úplné mesačné zatmenie si totiž z nášho územia užijeme až v roku 2015.

Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella organizuje v tento deň verejné pozorovanie, ktoré sa uskutoční v stredu 15. júna 2011 v čase od 21:00 do 23:00 h LSEČ. Pozorovanie sa uskutoční len v prípade priaznivého počasia a celý priebeh úkazu bude sprevádzaný sprievodným slovom nášho odborného pracovníka.

zatmenie_06_15.png

Pohľad juho-juhovýchodným smerom v čase maximálnej fázy zatmenia 15.6.2011 o 22:12 h LSEČ