Zem je teoreticky možné objaviť z viac ako 2 000 blízkych hviezdnych systémov

  • Marcel Škreka | 17 Júl 2021
    Exoplanéty
Vizualizácia zvýrazňuje hviezdne systémy, z ktorých je možné ppozorovať prechody Zeme pred slnečným diskom. Obrázok: OpenSpace / Americké prírodovedné múzeum
Jedným z najefektívnejších spôsobov ako nájsť exoplanéty, je pozorovať pokles jasnosti, keď planéta pri pohľade zo Zeme prechádza popred svoju materskú hviezdu. Čoskoro by mohlo byť možné zistiť prítomnosť mimozemského života analýzou svetla hviezdy, ktoré počas takéhoto prechodu prešlo atmosférou planéty.

Môžu byť mimozemskí astronómovia schopní urobiť to isté opačne, či už v minulosti, prítomnosti alebo budúcnosti?

Aby vedci určili, z ktorých hviezdnych systémov je možné urobiť takéto pozorovania, analyzovali údaje o polohách a pohyboch hviezd zhromaždených sondou Gaia. Tieto hviezdy boli alebo budú ležať v rovine ekliptiky (rovine obehu Zeme okolo Slnka), čo umožňuje pozorovať prechody Zeme popred slnečný disk.

Do vzdialenosti 326 ly (svetelných rokov) našli vedci 1715 hviezdnych systémov, z ktorých bolo možné spozorovať Zem počas uplynulých 5000 rokov a ďalších 319, ktoré sa v priebehu nasledujúcich 5000 rokov dostanú do správnej orientácie.

Pretože sa hviezdy pohybujú, ich poloha sa neustále mení. Presné údaje zo sondy Gaia umožnili vedcom pozerať sa dozadu a dopredu v čase a vidieť, kde sa hviezdy nachádzali a kam smerujú.

Spomedzi 2034 hviezdnych systémov prechádzajúcich „tranzitnou zónou Zeme“ počas 10000 rokov vieme, že 7 z nich má exoplanéty. 117 systémov sa nachádza bližšie ako 100 ly a 75 ich bolo v stave detegovať Zem pred storočím v čase začínajúceho komerčného rozhlasového vysielania.

Naša analýza ukazuje, že aj tie najbližšie hviezdy zvyčajne strávia viac ako 1000 rokov v oblasti, odkiaľ je z nich možné pozorovať tranzity Zeme. Takýto čas je dostatočný, aby potenciálne civilizácie identifikovali Zem ako zaujímavú planétu.


(zdroj:astronomynow.com)