Zoskupenie Jupitera a Venuše spestrí začiatok letných prázdnin

  • Tomáš Dobrovodský | 22 Jún 2015
    Praktická astronómia
Nestáva sa často, aby sme mohli obdivovať optické priblíženie (konjunkciu) dvoch najjasnejších planét na pozemskej oblohe. Práve k nej príde na začiatku letných prázdnin vo večernom súmraku nízko nad západným obzorom.

Prakticky celú prvú polovicu tohto roka zdobí večerný súmrak najjasnejšia planéta pozemskej oblohy a zároveň aj najbližšia planéta k Zemi - Venuša. "Večernicu", ako ľudovo zvykneme Venušu vo večernom súmraku nazývať, vidíme v týchto dňoch ako výrazný objekt po západe Slnka. Jej jasnosť sa pohybuje okolo -4,5 mag. a vzdialenosť od Zeme 0,53 AU (cca 80 mil. km).

Druhou z výrazných planét vo večernom súmraku je Jupiter. Ten sa v priestore Slnečnej sústavy v súčasnosti nachádza viac ako desaťkrát ďalej a jeho vzdialenosť od Zeme je niečo málo vyše 6 AU. V porovnaní s Venušou je aj o poznanie slabší s jasnosťou -1,9 mag. Voľným okom vidíme obe planéty ako pokojne svietiace bodové svetelné zdroje a viac detailov nám priblíži len astronomický ďalekohľad. V ňom môžeme obdivovať aj fázu Venuše, v prípade Jupitera sústavu atmosférických pásov a štyri najjasnejšie mesiace v jeho blízkosti.

V týchto dňoch sa v dôsledku zmeny svojej polohy voči Zemi v Slnečnej sústave obe planéty k sebe na oblohe opticky približujú. Môžeme sa o tom presvedčiť vždy po západe Slnka. Najmenšia vzájomná uhlová vzdialenosť ich bude deliť 1. júla v priebehu dňa a večer ich budeme môcť nízko nad západným obzorom pozorovať voľným okom ako dva výrazne svietiace objekty, vzdialené len 0,3° od seba. Vhodný čas na pozorovanie konjunkcie nastáva po 21:45 h LSEČ až do západu pod obzor. Konjunkcia sa nám bude premietať do súhvezdia Lev a scénu dotvorí aj najjasnejšia hviezda tohto súhvezdia - Regulus (α Leo). Celý úkaz najviac vynikne až v pokročilom súmraku, kedy budú obe planéty veľmi nízko nad obzorom. Pre úspešné pozorovanie je preto dobré v krajine zvoliť vyvýšené miesto s dobrým a terénnymi alebo umelými prekážkami nekrytým výhľadom na západ až severozápad.

konj_06_15.jpg

Pohľad západným smerom 1. júla 2015 po 22. hodine LSEČ. (Stellarium)Zapadajúca Venuša s Jupiterom v pondelok 29. júna 2015,

 v stredu 1. júla 201...

 ... a v piatok 3. júla 2015 o 22:20 h SELČ. Foto: T. Dobrovodský, Trnavá Hora