Zrážka s Jupiterom

  • Marcel Škreka | 22 Júl 2009
    Slnečná sústava
Miesto zrážky - tmavú škvrnu - vidno v pravej hornej časti snímku. Autor: Anthony Wesley 19.7.2009 o 15:06 UT
Amatérsky astronóm Anthony Wesley (Murrumbateman, Austrália) ohlásil objav tmavého útvaru v atmosfére Jupitera podobného škvrnám, aké sa objavili po dopade kométy Shoemaker-Levy 9 do atmosféry našej najväčšej planéty v júli 1994.

V prípade kométy Shoemaker-Levy 9 sa jednalo o prvú v reálnom čase pozorovanú zrážku telies Slnečnej sústavy. Slapové sily Jupitera roztrhali kométu na viac ako 20 úlomkov, ktoré dopadali na Jupiter presne pred 15 rokmi medzi 16. a 22. júlom 1994.

Pomocou infračerveného ďalekohľadu na Havaji pozorovali útvar aj vedci z JPL (Jet Propulsion Laboratory). Pokiaľ vo viditeľnom svetle sa škvrna javila ako tmavá, v infračervenom svetle jasne svietila.

Snímky z infračervenej oblasti spektra potvrdili, že miesto zrážky leží blízko južného pólu planéty. Či telesom bola kométa, alebo asteroid sa zatiaľ s istotou nevie.

Že sa jedná o impakt potvrdzujú aj snímky z ďalekohľadu Keck II. To, že útvar je na infračervených snímkach jasný, svedčí o prítomnosti aerosolí, rovnako ako pri nárazoch úlomkov kométy Shoemaker-Levy 9.

keck.jpg

Infračervený snímok z Keckovho ďalekohľadu. Miesto zrážky je zväčšené vo výreze. Známa Veľká červená škvrna je viditeľná v spodnej časti obrázku.

Amatéri, ako aj profesionáli budú pokračovať v monitorovaní stopy po náraze, aby sa dozvedeli čo najviac o jeho pôvode a videli ako sa počas nasledujúcich dní vyvíja a mizne. Veľkosť "krátera" je porovnateľná s priemerom Zeme.(zdroj:www.astronomie.cz)